سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 1995 نفر

شهید علی اصغر کلاتهء(کلاته باقری)

شناسه شهید : 401961

نـام پـــدر : محمدرضا

تاریـخ تولد : 1346/10/15

اصالت : داورزن - روستای کلاته مزینان

سن : 19 سال

شغل : روحانی

مذهب : شیعه

تاهل : مجرد

تحصیلات : حوزوی

وضعیت در سازمان : بسیجی

مسئولیت : رزمنده

تاریخ شــهادت : 1365/11/5

مــحل شـهادت : شلمچه

عملیات منجر به شهادت : کربلای5

محل تدفین : داورزن - روستای کلاته مزینان - گلزار مطهر شهدا

پرینت مشخصات شهید

شهید علی اصغرکلاته ء فرزند محمد رضا در سال 1346 در کلاته مزینان آمد. در مکتبخانه روستا قرائت قرآن را فرا گرفت.و تحصیلات ابتدائی را در زادگاهش سپری کرد و برای ادامه تحصیل به سبزوار عزیمت نمود.
بعد از اتمام دوره راهنمایی برای تحصیل در حوزه علمیه راهی مشهد مقدس گردید.اوقات فراغت اوبه مطالعه کتاب علمی مذهبی می گذشت.
او جوانی صبور ،آرام،متین و خوش رفتار بود،همیشه به دیگران کمک می کردمخصوصا به خانواده شهدا سرکشی می نمود واحتیاجات آنها را تا حد امکان برآورده کرد .پر تلاش و قانع بود.اهل نماز اول وقت و حضور در مسجد بود. در نماز های جمعه و جماعت شرکت می کرد. به خواندن قرآن و دعا های کمیل و توسل حاضر می شد. به مطالعه کتب دینی علاقه داشت ،دوستدار ائمه اطهار(ع) بود ودر مراسم سوگواری اهل بیت (ع)شرکت می کرد و گاهی نیز به مداحی و نوحه خوانی می پرداخت.
علی اصغر در سالهای اولیه پیروزی انقلاب اسلامی در تظاهرات و راهپیمایی ها و تشییع جنازه شهدا شرکت می کرد . عاشق امام و انقلاب اسلامی بود و بسیار علاقه داشت که در جبهه های حق علیه باطل حضور یابد.
ایشان در سکوت یک روحانی مبارز از طریق بسیج به جبهه های نبرد اعزام گردید و مبلغ دینی ورزمنده تیپ 21 امام رضا (ع)بود و سرانجام در تاریخ 65/11/5 در منطقه شلمچه و در جریان عملیات کربلای 5 بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پایش که منجر به قطع پا و خونریزی شدید شد به فیض عظمای شهادت نائل آمد. پیکر پاک و مطهرش را بعد از تشییع با شکوهی در مزینان به خاک سپردند.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.