سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 2000 نفر

شهید محمدتقی خنده رو

شناسه شهید : 401429

نـام پـــدر : محمدرضا

تاریـخ تولد : 1342/12/25

اصالت : ششتمد - روستای قاسمی

سن : 23 سال

شغل : مدیر مدرسه

مذهب : شیعه

تاهل : متاهل

تعداد فرزندان : 2

تحصیلات : کاردانی

وضعیت در سازمان : بسیجی

مسئولیت : آرپی چی زن

تاریخ شــهادت : 1366/1/31

مــحل شـهادت : بانه

عملیات منجر به شهادت : کربلای10

محل تدفین : سبزوار - شهر سبزوار - گلزار مطهر شهدا قطعه غربی ردیف5 شماره 1

پرینت مشخصات شهید
کلید واژه ها: #دو شهید#دو برادر

شهید محمدتقی خنده رو فرزند محمدرضا در سال 1342 در روستای قاسمی از توابع شهرستان ششتمد چشم به جهان گشود. تحصیلات دوره ابتدایی را در زادگاهش سپری کرد و برای ادامه تحصیل به شهر سبزوار عزیمت نمود و تحصیلات دوره راهنمایی را در مدرسه محبوبی و دهخدا گذراند و پس از آن به مشهد نقل مکان کرد و دوره متوسطه را در مشهد مقدس سپری کرد.
بعد از آن در دانشگاه تربیت معلم تهران پذیرفته شد و با اخذ مدرک کاردانی به شغل آموزگاری در سبزوار مشغول شد. اوقات فراغتش را با مطالعه و رنگرزی می گذراند. جوانی مهربان، وقت شناس، متین و در برابر مشکلات صبور و مقاوم بود. به نماز اول وقت، اهمیت می داد و اهل خواندن قرآن و دعا بود. در مراسم و مجالس سوگواری ائمه اطهار (ع) شرکت می کرد. وی بعد پیروزی انقلاب اسلامی در مجالس سیاسی و مذهبی حضور می یافت و در راهپیمایی ها و تشییع جنازه شهدا فعالانه شرکت می کرد. محمدتقی بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی در سن 20 سالگی ازدواج نمود. از این شهید بزرگوار یک پسر و یک دختر به یادگار مانده است. برادر بزرگ ایشان غلام علی در اوایل شروع جنگ به شهادت رسید. سپس محمدتقی نیز به انگیزه ادامه راه برادرش و دفاع از اسلام در تاریخ 1364/8/8 از طریق بسیج داوطلبانه به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد. او آرپی چی زن گردان ولی الله از لشکر 5 نصر بود. ایشان سرانجام در تاریخ 1366/1/31 در منطقه بانه و در جریان عملیات کربلای10 بر اثر اصابت گلوله به پهلو و خونریزی شدید به درجه رفیع شهادت رسید. پیکر پاک و مطهر ایشان پس از تشییع باشکوه، در گلزار شهدای شهر سبزوار به خاک سپرده شد.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.