سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 2002 نفر

شهید محمدتقی خنده رو

شناسه شهید : 401429

نـام پـــدر : محمدرضا

تاریـخ تولد : 1342/12/25

اصالت : ششتمد - روستای قاسمی

سن : 23 سال

شغل : مدیر مدرسه

مذهب : شیعه

تاهل : متاهل

تعداد فرزندان : 2

تحصیلات : کاردانی

وضعیت در سازمان : بسیجی

مسئولیت : آرپی چی زن

تاریخ شــهادت : 1366/1/31

مــحل شـهادت : بانه

عملیات منجر به شهادت : کربلای10

محل تدفین : سبزوار - شهر سبزوار - گلزار مطهر شهدا قطعه غربی ردیف5 شماره 1

پرینت مشخصات شهید

شهید محمدتقی خنده رو فرزند محمدرضا در سال 1342 در روستای قاسمی از توابع شهرستان ششتمد چشم به جهان گشود. تحصیلات دوره ابتدایی را در زادگاهش سپری کرد و برای ادامه تحصیل به شهر سبزوار عزیمت نمود و تحصیلات دوره راهنمایی را در مدرسه محبوبی و دهخدا گذراند و پس از آن به مشهد نقل مکان کرد و دوره متوسطه را در مشهد مقدس سپری کرد.
بعد از آن در دانشگاه تربیت معلم تهران پذیرفته شد و با اخذ مدرک کاردانی به شغل آموزگاری در سبزوار مشغول شد. اوقات فراغتش را با مطالعه و رنگرزی می گذراند. جوانی مهربان، وقت شناس، متین و در برابر مشکلات صبور و مقاوم بود. به نماز اول وقت، اهمیت می داد و اهل خواندن قرآن و دعا بود. در مراسم و مجالس سوگواری ائمه اطهار (ع) شرکت می کرد. وی بعد پیروزی انقلاب اسلامی در مجالس سیاسی و مذهبی حضور می یافت و در راهپیمایی ها و تشییع جنازه شهدا فعالانه شرکت می کرد. محمدتقی بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی در سن 20 سالگی ازدواج نمود. از این شهید بزرگوار یک پسر و یک دختر به یادگار مانده است. برادر بزرگ ایشان غلام علی در اوایل شروع جنگ به شهادت رسید. سپس محمدتقی نیز به انگیزه ادامه راه برادرش و دفاع از اسلام در تاریخ 1364/8/8 از طریق بسیج داوطلبانه به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد. او آرپی چی زن گردان ولی الله از لشکر 5 نصر بود. ایشان سرانجام در تاریخ 1366/1/31 در منطقه بانه و در جریان عملیات کربلای10 بر اثر اصابت گلوله به پهلو و خونریزی شدید به درجه رفیع شهادت رسید. پیکر پاک و مطهر ایشان پس از تشییع باشکوه، در گلزار شهدای شهر سبزوار به خاک سپرده شد.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.