سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 2003 نفر

شهید سیدمهدی اسلامی خواه

شناسه شهید : 401065

نـام پـــدر : سیدحسن

تاریـخ تولد : 1336/6/1

اصالت : سبزوار - روستای استیر

سن : 24 سال

شغل : جهادگر, روحانی

مذهب : شیعه

تاهل : مجرد

تحصیلات : حوزوی

وضعیت در سازمان : روحانی جهادگر

مسئولیت : تبلیغات

تاریخ شــهادت : 1360/9/14

مــحل شـهادت : بستان

عملیات منجر به شهادت : طریق القدس

محل تدفین : سبزوار - روستای استیر - گلزار مطهر شهدا

پرینت مشخصات شهید

شهید سید مهدی اسلامی خواه فرزند میرزاحسن درسال 1336 در روستای استیر از توابع شهرستان سبزوار متولد شد. دوران کودکی را در زادگاهش گذراند. از آنجا که علاقه زیادی به علوم دینی داشت وارد حوزه علمیه شهر تهران شد و در خلال تحصیل به تبلیغ و ارشاد مردم می پرداخت. در مدرسه حضرت حجت به مدت دو سال تحصیل کردند، سپس برای ادامه تحصیل به مدرسه علمیه چیذر رفته و در آنجا با شهید اندرزگو و امام(ره) آشنا شدند. در سنین جوانی مبارزه علیه حکومت ستمشاهی پهلوی را آغاز نمود. پس از مدتی توسط ساواک شناسایی شده و اجباراً به قم عزیمت نمودند. در سال ۵۴ وارد حوزه علمیه قم و در مدرسه آیت الله مرعشی(ره) مشغول به تحصیل شدند. در مدرسه عکس و اعلامیه و رساله ایشان را مخفیانه توزیع می کردند و مجدداً توسط ساواک شناسایی شده و از مدرسه اخراج می شود.
با ورود امام (ره) به کشور، به عنوان عنصری در گروه حفاظت از ایشان برگزیده شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جهت پاکسازی ارتش از افراد دست نشانده رژیم منحوس ستمشاهی، در آنجا مشغول به کار شد و چندین نفر را شناسایی و به مقامات قضایی معرفی نمود. پس از مدتی به دستور امام(ره) جهت تشکیل جهاد سازندگی به شهر سبزوار آمد و این نهاد را به همت چند تن از دوستان تاسیس کردند. با شروع جنگ تحمیلی از طرف دفتر تبلیغات اسلامی به جبهه جنوب اعزام شد و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۰/۰۹/۱۴ بر اثر اصابت ترکش به سرش در منطقه بستان و در جریان عملیات طریق القدس به مقام والای شهادت نائل آمد. پیکر پاک و مطهرش بعد از تشییع با شکوه در زادگاهش به خاک سپرده شد.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.