سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 2003 نفر

شهید عبدالحسین استیری

شناسه شهید : 401055

نـام پـــدر : مرادعلی

تاریـخ تولد : 1342/1/1

اصالت : سبزوار - روستای استیر

سن : 21 سال

شغل : کارگر

مذهب : شیعه

تاهل : مجرد

تحصیلات : پنجم ابتدایی

وضعیت در سازمان : پاسدار

مسئولیت : پیاده

تاریخ شــهادت : 1362/12/9

مــحل شـهادت : شلمچه

عملیات منجر به شهادت : خیبر

محل تدفین : سبزوار - روستای استیر - گلزار مطهر شهدا

پرینت مشخصات شهید

شهید عبدالحسین استیری فرزند مرادعلی در سال 1342 در روستای استیر از توابع شهرستان سبزوار چشم به جهان گشود. در نوزادی به بیماری سخت سرخک مبتلا شد و با نذر و دعا دوباره خدا او را به خانواده اش بخشید. از کودکی به مکتبخانه رفت و قبل از دبستان، قرآن خواندن آموخت.
تحصیلات خودش را تا مقطع ابتدایی در زادگاهش گذراند و بعد به شغل کارگری و گچ کاری مشغول شد. به خانواده مخصوصاً پدر و مادر خود بسیار احترام می گذاشت. اخلاق و رفتار بسیار خوبی در برخورد با دیگران داشت، به حدی که محبوبیت زیادی بین مردم داشت. آرام بود و در برابر مشکلات بسیار صبور بود، هر کجا کار خیری بود مشارکت می کرد. به انجام فرائض دینی مخصوصاً نماز و روزه مقید بود، به انجام نماز شب و خواندن قرآن بسیار اهتمام می ورزید.به ائمه اطهار(ع) عشق می ورزید. در مراسم سوگواری امام حسین(ع) نوحه سرایی می کرد.
قبل از انقلاب در پخش اعلامیه ها و متقاعد کردن ضد انقلابیون و تبلیغات انقلاب مشارکت فعالی داشت.
با فرا رسید موعد خدمت مقدس سربازی، از طریق سپاه پاسداران خود را به جبهه های حق بر علیه باطل رساند. سرانجام در تاریخ 1362/12/09 در منطقه شلمچه و در جریان عملیات خیبر بر اثر اصابت جراحت وارده به بدن، به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر مطهرش بعد از تشییع، در گلزار شهدای زادگاهش به خاک سپرده شد.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.