سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 2003 نفر

شهید احمد ارغیانی

شناسه شهید : 401044

نـام پـــدر : محمدباقر

تاریـخ تولد : 1338/5/2

اصالت : سبزوار - شهر سبزوار

سن : 22 سال

شغل : معلم

مذهب : شیعه

تاهل : متاهل

تعداد فرزندان : 1

تحصیلات : کاردانی

وضعیت در سازمان : بسیجی

مسئولیت : رزمنده

تاریخ شــهادت : 1360/4/31

مــحل شـهادت : سوسنگرد

محل تدفین : اسفراین - روستای صفی آباد - گلزار مطهر شهدا

پرینت مشخصات شهید

شهید احمد ارغیانی فرزند محمد باقر در سال 1338 در صفی آباد از توابع شهرستان اسفراین چشم به جهان گشود.
پس از پایان تحصیلات متوسطه با درس بسیار خوبی که داشت، وارد مرکز تربیت معلم شد و در سال 59 از دانش سرای شهرنیشابور با مدرک فوق دیپلم در رشته زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد. پس از آن در صفی آباد به تدریس مشغول شد.ایشان اوقات فراغت را به مطالعه خصوصاً مطالعه کتاب های استاد شهیدمطهری می پرداخت وبه پدر در کار کشاورزی کمک می کرد. احمد در سنین جوانی با دختر دایی خود ازدواج کردوحاصل این ازدواج یک پسر به نام علی بود، که سه روز بعد از شهادت پدر به دنیا آمد.
بسیار با محبت، مهربان ومظلوم بودو به پدر ومادر خود احترام می گذاشت ورضایت آنها برایش اهمیت زیادی داشت.
با اخلاق ورفتار بسیار خوبش جاذبه ومحبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرد. بدست آوردن روزی حلال برایش بسیار اهمیت داشت. مقید به انجام فرائض دینی به خصوص نماز وروزه بودوهمیشه بعد از نماز دعای وحدت می خواند.بسیار توصیه به رعایت حجاب می کرد. هر روز صبح مقید به خواندن قرآن ونهج البلاغه بود وهفته ای دوبار برای مردم روستا در مسجد جلسه قرآن برگزار می کرد. به ائمه اطهار (ع) عشق می ورزید ودر مراسم سوگواری امام حسین(ع) شرکت می کرد. قبل از انقلاب در تظاهرات وراهپیمایی ها علیه رژیم منحوس پهلوی حضور فعال داشت.اعلامیه های حضرت امام(ره) را پخش می کرد. دوستدار حضور در جبهه بود و با شروع جنگ از طریق بسیج به جبهه های حق علیه باطل اعزام شدند. او رزمنده لشکر 5 نصر بود و سرانجام در تاریخ1360/04/31 بر اثر اصابت ترکش خمپاره در منطقه سوسنگرد به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر مطهرش بعد از تشییع با شکوهی در زادگاهش به خاک سپردند.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.