سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 2003 نفر

شهید ابراهیم ارغیانی

شناسه شهید : 401043

نـام پـــدر : محمد

تاریـخ تولد : 1347/3/4

اصالت : سبزوار - شهر سبزوار

سن : 19 سال

شغل : فراغت از تحصیل

مذهب : شیعه

تاهل : مجرد

تحصیلات : دیپلم

وضعیت در سازمان : بسیجی

مسئولیت : رزمنده

تاریخ شــهادت : 1365/10/27

مــحل شـهادت : شلمچه

عملیات منجر به شهادت : کربلای5

محل تدفین : صفی آباد - شهر صفی آباد - گلزار مطهر شهدا

پرینت مشخصات شهید

شهید ابراهیم ارغیانی فرزند محمد در تاریخ 1347/03/04 در روستای صفی آباد از توابع شهرستان اسفراین، در شب اول ماه مبارک رمضان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش با موفقیت به پایان رسانید و برای ادامه تحصیل به سبزوار عزیمت نمود. از دبیرستان فقیه سبزواری موفق به اخذ دیپلم شد. اوقات فراغتش را با مطالعه کتب مختلف، قرائت قرآن و کمک به پدر در کارهای مغازه سپری می نمود. او صادق و منظم بود. به اطرافیان خصوصاً خانواده اش احترام می گذاشت. علاقه زیادی به اقوام داشت و به صله رحم توجه می کرد. اجتماعی و مردم دار بود. با وجود سن کمی که داشت، در مراسمات سیاسی اعم از راهپیمایی و تجمعات علیه رژیم شاهنشاهی شرکت می کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی، به عضویت بسیج سبزوار درآمد. پدر بزرگوار شهید می گوید: «در همین روزهایی که تظاهرات بود. یک ماشین نان درست می کردیم و می فرستادیم به شهر که نان کم نیاید و با آن که خودمان در صفی آباد تظاهرات داشتیم، اما قانع نمی شد و می گفت باید در تظاهرات سبزوار شرکت کنم.» همیشه قناعت به خرج می داد. به خوش اخلاقی و شوخ طبعی‌اش معروف، و شهامت و شجاعتش زبانزد خاص و عام بود.
ابراهیم به انجام فرائض دینی اهمیت می داد و بسیار به مسجد می رفت در نماز جمعه و جماعت شرکت می کرد. هدف و انگیزه از رفتن به جبهه را عشق به امام، انقلاب و تکلیف شرعی برای خود می دانست. عاشق اهل بیت و ائمه اطهار بود و در مراسم مذهبی و محافل سوگواری حضرت سید الشهدا شرکت می کرد. از طریق سپاه پاسداران، به عنوان بسیجی با مسئولیت تیربارچی از لشکر 5 نصر گردان ولی الله عازم جبهه های نور علیه ظلمت شد. و سرانجام در تاریخ 1365/10/27 در منطقه شلمچه در جریان عملیات کربلای 5 بر اثر اصابت ترکش به بدن به درجه رفیع شهادت نائل آمد. بدن مطهر شهید 20 روز بعد از شهادتش به آغوش مردم صفی آباد برگشت و بعد از تشییع با شکوه، در زادگاهش به خاک سپرده شد.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.