سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 1995 نفر

شهید رضا اردکانی

شناسه شهید : 401036

نـام پـــدر : محمدعلی

تاریـخ تولد : 1342/1/1

اصالت : سبزوار - شهر سبزوار

سن : 19 سال

شغل : جهادگر

مذهب : شیعه

تاهل : مجرد

تحصیلات : دیپلم

وضعیت در سازمان : جهادگر

مسئولیت : بهداری (امور داروئی)

تاریخ شــهادت : 1361/2/22

مــحل شـهادت : شلمچه

عملیات منجر به شهادت : بیت المقدس

محل تدفین : سبزوار - شهر سبزوار - گلزار مطهر شهدا قطعه اصلی ردیف1 9

پرینت مشخصات شهید
کلید واژه ها: #جاویدالاثر

شهید رضا اردکانی فرزند محمدعلی در سال 1342 در شهر سبزوار متولد شد. دوران تحصیلیش را با پشتکار و هوش خوبی که داشت با موفقیت پشت سرگذاشت و توانست در زادگاهش در رشته ریاضی فیزیک دیپلم بگیرد. جوانی مومن و متعهد بود. صداقت و راستگویی از ویژگی های بارز اخلاقی او بود. بسیار متین و باوقار بود. به پدر و مادر و اعضای خانواده و دوستان با احترام رفتار می‌کرد. در امورات خانه به والدین خود کمک و رسیدگی می کرد. اهل نماز و روزه بود و سعی می کرد نمازهایش را در مسجد به جماعت بخواند. به ائمه اطهار (ع) علاقه زیادی داشت. در دعاهای کمیل و توسل و زیارت عاشورا شرکت می کرد. به خواندن قرآن علاقمند بود. در مجالس عزاداری ائمه (ع) و ایام محرم و در هیئت های زنجیر و سینه زنی حضور فعال داشت. با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، او به بلوغ فکری بسیار متعالی دست یافت. عشق به حضرت امام و
ولایت فقیه، شناخت و درک درست از اسلام و نظام اسلامی و رهبری خردمندانه حضرت امام مسیری دلخواه را برای او ترسیم کرد. او به جهادگران جهاد سازندگی پیوست و ابتدا در پشت جبهه خدمت می کرد، اما فضای عرفانی جبهه ها هر دم، آتش اشتیاق او را تیزتر می کرد. چنان که طاقتش طاق شد و به جرگه سنگرسازان بی سنگر در جبهه های نور علیه ظلمت پیوست. در جبهه مسئولیتش در بهداری و امورات دارویی بود. ایشان سرانجام پس از ماهها خدمت صادقانه در تاریخ 1361/2/22 در منطقه شلمچه و در جریان عملیات بیت المقدس بر اثر اصابت ترکش به شکم و دست راستش ابتدا مجروح و سپس در بیمارستانی در تبریز به فیض شهادت نائل آمد. پیکر پاک و مطهر ایشان پس از تشییع باشکوه، در گلزار شهدای شهر سبزوار به خاک سپرده شد.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.