سامانه شهدای دیار سربداران تعداد شهدای دیار سربداران 2003 نفر

شهید محمدحسین اتحادی

شناسه شهید : 401029

نـام پـــدر : ابوالحسن

تاریـخ تولد : 1336/7/2

اصالت : ششتمد - روستای روشن آباد

سن : 30 سال

شغل : قالیباف

مذهب : شیعه

تاهل : متاهل

تعداد فرزندان : 3

تحصیلات : خواندن و نوشتن

وضعیت در سازمان : بسیجی

مسئولیت : رزمنده

تاریخ شــهادت : 1365/10/27

مــحل شـهادت : شلمچه

عملیات منجر به شهادت : کربلای5

محل تدفین : ششتمد - روستای روشن آباد - گلزار مطهر شهدا

پرینت مشخصات شهید

شهید محمدحسین اتحادی فرزند ابوالحسن در سال 1336 در روستای روشن آباد از توابع شهرستان ششتمد متولد شد. تحصیلاتش تا کلاس پنجم ابتدایی در نهضت سواد آموزی بود و سواد قرآن خواندن را در نزد پدر آموخته بود. او حتی در سنین کودکی از بندگی پروردگارش غافل نبود و نماز و روزه اش را به جا می آورد ، ایشان در راهی که معبودش در آن خشنود می شد، بی باک بود و در سنین کودکی اش وقتی مطلع شد که برنج هایی که به روستا آورده اند قاچاق است، باشجاعت به همراه برادرش به پاسگاه رفت و به آنها اطلاع داد. با سن کمی که داشت از ذکاوت بخصوصی برخوردار بود. با شروع دوران جوانی، شور و اشتیاق اش به مطالعه کتاب ها باعث شد، مدیریت کتابخانه ی روستا را بر عهده بگیرد، او تمام سعی اش را می کرد که در مسئولیتی که به عهده دارد به بهترین صورت عمل کند. ایشان به عضوهای کتابخانه گفته بودند، هنگام تحویل کتاب راجع به این کتاب از شما می پرسم و با این کار موجب می شد آنها با دقت بیشتری مطالعه کنند، و خود نیز با دقت بسیاری کتاب های شهید مرتضی مطهری و دکتر علی شریعتی را می خواند و اشتیاق زیادی به خواندن کتاب های امامان، همچون نهج البلاغه نشان می داد. والاترین کتابی که در تمام مدت زندگی اش آن را الگو قرار داده بود، قرآن بود. غیر از مدیریت کتابخانه، در کنار پدر و برادرش مشغول به کشاورزی بود و شغل اصلیشان قالیبافی بود. از جمله اخلاقیات ایشان احترام به کودکان بود و در سلام دادن به آنها پیشی می گرفت. برای حضور در مراسم دعای کمیل و توسل، بنده ای بود که عهدش را نمی شکست و قول و قرار بندگی اش را با مناجات به جا می آورد. به نماز جماعت بسیار اهمیت می داد، به نحوی که هنگام مرخصی از جبهه، وقتی با همرزمش منتظر قطار بوده اند، پشت سر ایشان به نماز می ایستد.علاقه فراوان ایشان به امام (ره) سبب شد که برای دیدن ایشان به قم برود، و هنگام تسخیر لانه جاسوسی نیز در این مراسم شرکت داشت، این فعالیت ها تا اوج گیری تظاهرات مردمی ادامه داشت.
وی با شرکت در فعالیت های سیاسی اعم از پخش اعلامیه، شرکت در راهپیمایی ها و... پا به عرصه انقلاب گذاشت. او در سنین جوانی ازدواج نمود و ثمره این ازدواج 3 فرزند بود.
پس از بازگشت برادرش از جبهه، توسط بسیج به جبهه اعزام شد. ایشان سرانجام در تاریخ1365/10/27 در منطقه شلمچه و در جریان عملیات کربلای 5 با اصابت ترکش به سرش به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر این شهید بزرگوارپس از شهادت به دلیل آتش دشمن زیر آسمان خونین شلمچه جا ماند و پس از بازگشت به وطن در زادگاهش به خاک سپرده می شود.

اطلاعات مندرج برگرفته از اسناد و مدارک موجود در پرونده شهدا می باشد. لذا در صورت مغایرت و یا جهت تکمیل تر شدن اطلاعات آن، چنانچه عکس، نوشته، خاطره، اسناد تولد و شهادت و ... دارید از طریق این لینک می توانید اطلاعات خود را ارسال کنید.